Od 1 stycznia 2023 r. w związku z implementacją dyrektywy Omnibus weszły w życie przepisy dotyczące informowania o obniżkach cen towarów i usług.
Dyrektywa Omnibus wprowadzona została celem wzmocnienia pozycji i interesów konsumenta oraz celem eliminacji nieuczciwych praktyk związanych z fałszywymi promocjami. Często bowiem cena po rzekomej obniżce była ceną wyższą niż cena przed wprowadzeniem promocji.
Na mocy dyrektywy Omnibus przedsiębiorcy, którzy wcześniej sztucznie podnosili ceny przed ogłoszeniem promocji, zobowiązani zostali do informowania o najniższej cenie z ostatnich 30 dni przed obniżką.
Poniżej zamieszczamy kilka przykładów wynikających z wytycznych UOKiK, który to jest odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów dotyczących obniżek cen, aby zapobiegać praktykom, które mogą wprowadzać konsumentów w błąd.
1) Informacja o obniżce
Określenie „informowanie o obniżce” należy interpretować szeroko z uwzględnieniem praktycznych sposobów prezentowania promocji na rynku. Samo sformułowanie „obniżka” oznacza zmniejszenie (w szczególności cen). Dla konsumentów oznacza to możliwość kupienia towaru lub usługi taniej, zaoszczędzenia, co skutkuje większą skłonnością do zainteresowania się ofertą.
Obowiązek poinformowania o najniższej cenie z 30 dni przed obniżką powstaje dopiero, gdy obniżka zostanie zakomunikowana. Samo zmniejszenie ceny, bez zwracania na to uwagi konsumentów (prezentowanie jednej ceny), nie tworzy po stronie przedsiębiorców dodatkowych obowiązków informacyjnych.
Np.: Zamieszczenie niższej niż wcześniej ceny na wywieszce (jako jedynej ceny na wywieszce) nie jest informowaniem o obniżce ceny towaru. Wszystkie sposoby prezentacji oferty sugerujące możliwość zakupu po cenie niższej niż wcześniej powinny być natomiast traktowane jako „informacja o obniżce”.
Obowiązek poinformowania o najniższej cenie z 30 dni przed obniżką nie ma zastosowania do zmniejszenia ceny wynikającej z rozwiązań ustawowych, np. Karty Dużej Rodziny, redukcji VAT.
2) Prezentowanie znaku „%”
Jeśli w komunikacie marketingowym użyto znaku, ,%” bez powiązania z konkretnym produktem, obowiązek informowania o najniższej cenie z 30 dni przed obniżką na tym etapie nie powstaje.
W ofercie przedsiębiorcy muszą się jednak znaleźć produkty objęte taką promocją i prawidłowo oznaczone (musi być spełniony wymóg podania najniższej ceny z 30 dni przed obniżką). W przeciwnym wypadku taki przekaz może zostać uznany za wprowadzający w błąd jako wywołujący u konsumentów przekonanie o promocji, której w rzeczywistości nie ma.
Jeśli informacja o promocji (np. „torebka-20%”) prezentowana jest na tle zdjęcia konkretnego produktu (np. konkretnego modelu torebki), produkt ten powinien być oferowany z zaprezentowanym rabatem – podobnie jak inne produkty z danej grupy objęte komunikatem, o ile przedsiębiorca nie informuje o ograniczeniach. W przeciwnym wypadku przekaz marketingowy może być uznany za wprowadzający w błąd.
Również w przypadku posługiwania się określeniem „do -X%” (np. „do -20% na torebki”) towar prezentowany w ramach takiego komunikatu marketingowego powinien być objęty przedstawioną obniżką, w przeciwnym razie reklama może wprowadzać w błąd. Do wprowadzenia w błąd może dojść również, gdy w rzeczywistości jedynie niewielka część oferty reklamowanej jako promocja jest objęta obniżką. Takie praktyki nie stanowią naruszenia ustawy o informowaniu o cenach, mogą jednak stanowić nieuczciwe praktyki rynkowe wprowadzające w błąd.
3) Przekreślenie ceny
Przekreślona cena to jeden z najczęściej utożsamianych z obniżką sposobów prezentacji przewagi cenowej dla konkretnego towaru. Przekreślenie kojarzone jest z ceną, która już nie obowiązuje.
Oznacza to, że w przypadku wykorzystywania przekreślenia ceny w komunikacji marketingowej przedsiębiorca musi podać najniższą cenę z 30 dni przed obniżką.
Stosowanie przekreśleń może również podlegać ocenie z perspektywy nieuczciwych praktyk rynkowych wprowadzających w błąd – w szczególności w sytuacji, gdy przekreślona cena nigdy nie obowiązywała w ofercie danego przedsiębiorcy, co może wprowadzać konsumentów w błąd.
4) Stosowanie narzędzi do prezentacji obniżek
Platformy handlowe i porównywarki cenowe, które umożliwiają sprzedawcom korzystanie z narzędzi do prezentacji obniżek, muszą zapewnić, że te narzędzia będą zgodne z nowymi przepisami. Brak takich narzędzi może być uznany za nieuczciwą praktykę rynkową.
5) Promocje dotyczące programów lojalnościowych
Jeśli rabaty są dostępne tylko dla członków programu lojalnościowego, informacja o tym powinna być jasna na etapie reklamy, a nie dopiero po kliknięciu w nią. Najniższa cena z 30 dni przed obniżką musi być podana, jeśli rabat odnosi się do konkretnych produktów lub ich grup.
Podsumowując, przedsiębiorca oferujący na sprzedaż towary lub usługi powinien:
regularnie aktualizować karty produktów oraz narzędzia do prezentacji cen;
zapamiętać, że informacje o obniżce i najniższej cenie z 30 dni przed obniżką powinny być prezentowane w sposób dobrze widoczny, jednoznaczny niebudzący wątpliwości i umożliwiający porównanie cen.
przeszkolić personel odpowiedzialny za marketing i sprzedaż w zakresie obowiązujących przepisów i wytycznych UOKiK;
monitorować i analizować ceny oferowanych produktów, aby zapewnić zgodność z obowiązkiem informowania o najniższej cenie z 30 dni przed obniżką.
Zespół COGENTS
Comments