Regulacja, która nakłada na firmy z branży cyfrowej w całej UE odpowiedzialność za treści zamieszczane na ich platformach.
NOWE PRZEPISY OBOWIĄZUJĄ OD 17 LUTEGO 2024 R.
Których firm dotyczy akt?
Aktu o usługach cyfrowych muszą przestrzegać wszystkie firmy internetowe, które świadczą usługi pośrednie i zapewniają użytkownikom dostęp do treści, produktów i usług na jednolitym rynku UE, bez względu na to, czy mają one siedzibę w Unii, czy poza nią.
Cel:
zapewnić użytkownikom cyfrowym dostęp do bezpiecznych produktów i chronić prawa podstawowe użytkowników;
umożliwić wolną i uczciwą konkurencję w sektorach cyfrowych pobudzającą innowacyjność i wzrost.
Obowiązki
Zmiany, które należy wdrożyć odnoszą się do wielu aspektów działalności, w szczególności do zmian w dokumentacji umownej, przyjęcie stosownych przepisów wewnętrznych czy projektowania interfejsów internetowych.
Zastosowanie poszczególnych obowiązków określonych w DSA zależne jest od wielkości danej platformy internetowej.
Wyznaczenie punktu kontrolnego umożliwiającego komunikację z regulatorem lub użytkownikami usług;
Wyznaczenie przedstawiciela;
Odpowiednie określenie usług w ramach regulaminu: - udostępnić należy informacje w temacie wszelkich ograniczeń, które dostawca usług pośrednich nakłada w związku z korzystaniem z jego usług, a także wszelkie informacje na temat stosowanych przez dostawcę środków w celu modernizacji treści i ich usuwania. W regulaminach należy odstąpić od specjalistycznego słownictwa. Regulaminy powinny określać warunki w sposób jednoznaczny i przyjazny dla użytkownika, a także być podane do publicznej wiadomości (na ogólnodostępnej stronie internetowej);
Obowiązki sprawozdawcze: - obowiązek publikowanie sprawozdań ze swoich działań związanych z usuwaniem i uniemożliwianiem dostępu do informacji uznawanych za nielegalne treści lub treści sprzeczne warunkami korzystania z ich usług. Dodatkowo obowiązek co najmniej raz na 6 miesięcy informacje na temat średniej liczby aktywnych odbiorców usługi miesięcznie w każdym państwie Unii; Ponadto, w przypadku dostawców usług hostingu:
Opracowanie i stosowanie procedury moderowania treści online, określonej w DSA jako „mechanizm zgłaszania i działania”; - zobowiązanie do wdrożenia mechanizmów umożliwiających dowolnej osobie czy dowolnemu podmiotowi zgłoszenie obecności w świadczonej umożliwiającej dowolnej osobie lub dowolnemu podmiotowi zgłoszenie obecności w świadczonej usłudze określonych informacji, które dana osoba lub podmiot uważają za nielegalne treści. Możliwość zgłoszenia musi być równie łatwa co dostępność usługi, a ponadto musi być przyjazna dla użytkownika i dokonywana wyłącznie w drodze elektronicznej. Dostawy zobowiązani są rozpatrywać zgłoszenia w sposób terminowy, odpowiednio je uzasadnić oraz powiadomić zgłaszającego o możliwości odwołania.
Obowiązek zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa O ile dostawcy usług cyfrowych NIE są mikro lub małym przedsiębiorstwem, muszą dodatkowo:
Wprowadzić rozwiązania umożliwiające zgłaszanie nielegalnych treści sygnalistom;
Przestrzegać zakazu dark patterns - (inaczej „ciemne wzorce”) – sposób projektowania interfejsu platformy internetowej, mający na celu zniekształcenie lub ograniczenie zdolności odbiorców usługi do dokonywania należnych i świadomych wyborów/decyzji. Praktyka aktywnie sankcjonowana przez UOKIK.
Stosować się do wymogów związanych z reklamą internetową;
Stosować się do zasad dotyczących systemów rekomendacji;
Rekomendowane kroki
Identyfikacja usług podlegających DSA, aby określić zakres obowiązków;
Analiza usługi oraz przeglądów interfejsów internetowych pod kątem darkpatterns;
Aktualizacja regulaminu świadczenie usług drogą elektroniczną – opracowanie wewnętrznej procedury przyjmowania i rozpatrywania zgłoszeń w ramach mechanizmu zgłaszania i działania;
Wdrożenie zmian programistycznych w interfejsach stron internetowych i aplikacji mobilnych wykorzystywanych do świadczenia usług pokrewnych;
Opracowanie wzorów powiadomień i decyzji w zakresie moderowania treści;
Audyt i raport powdrożeniowy;
Szkolenia wewnętrzne odpowiedzialnych za procesy zaimplementowane w związku z DSA.
Sankcje za nieprzestrzeganie?
Firmy mające mniej niż 45 mln aktywnych użytkowników podlegają sankcjom, w tym grzywnom, przewidzianym w prawie krajowym państw członkowskich.
Zespół kancelarii COGENTS
Comments